Logo vzdělávacího centra Pochopim.cz

Rovnice a nerovnice I.


Máme za sebou první týden kurzu a před sebou 3 dny volna. Proto sem dám více příkladů a slovních úloh. Jsem si vědom toho, že na kurzu bude na slovní úlohy málo času a každá úloha, kterou si uděláte sami doma je plus pro vás ;-)

Rovnice a nerovnice I.

 • Uloha 1 1. V oboru R řešte soustavu rovnic:
  a)~~\dfrac {5a}{6}+\dfrac {b}{4}=-84~~~~~~\dfrac {b}{6}-\dfrac {3a}{8}=11
  b)~~x+\dfrac {y}{3}=12~~~~~~\dfrac {x+3y}{2}=14
  c)~~0,6m-h=-0,4~~~~~~1,5m-2,5n=-1


 • Uloha 2 2. Vyjádřete neznámou ze vzorce:
  a)~~h=?~~~~T=\dfrac {2\pi \left( R+h\right) }{v_{k}}
  b)~~v_{0}=?~~~~s=v_{0}t+\dfrac {1}{2}at^{2}
 • Uloha 3 3. Řešte v R rovnice:
  a)~~-3\left( 5-2x\right) \left( 3x+4\right) \left( \dfrac {x}{6}-3\right) =0
  b)~~\dfrac {5}{\left( 3a+1\right) \left( 4a^{2}-4\right) }=0
  c)~~\dfrac {\left( 9k^{2}-16\right) \left( k^{2}+4k+4\right) }{\left( 3k-4\right) ^{2}}=0
  d)~~23-(x-3)^{2}+(3x-2)=12
  e)~~\frac{2x+26}{47-x}=\frac{25+x}{x+4,5}


 • Uloha 4 4. Na jaře jste si sháněli brigádu na léto. Dlouho se Vám to nedařilo a tak jste vzali práci v McDonald's za 74 Kč/hod. V polovině léta se Vám ozval manažer z Air Bank a nabídl Vám 120 Kč/hod za zajímavější práci. Za celé prázdniny jste si vydělali 18 110 Kč. Kolik hodin jste odpracovali v mekáči a kolik jste si vydělali v AirBank, pokud jste na brigádě strávili 195 hodin?
 • Uloha 5 5. Vyjeli jste autem za prázdninovým dobrodružství. První den jste ujeli 1/4 celé cesty, druhý den tři pětiny z toho, co vám zbývalo do cíle po prvním dni. Poslední den jste ujeli 360 km. Kolik km měla cesta? Každý z pětičlenné posádky měl u sebe 20 Eur. Stačili by vám tyto peníze na benzín, pokud vaše auto mělo spotřebu 6,5 l/100 km a průměrná cena paliva byla 1,32 Eur/l?


Naši lektoři matematiky


Tomáš Kodad


matematika fyzika Deskriptivní geometrie informatika
S doučováním začal vlastně náhodou, když ho kamarádka požádala o pomoc s matikou. V učení našel zálibu a svou silnou stránku a začal s doučováním naplno. Při škole každý týden se studenty tráví okolo 20 - 30 hodin. S lektorkou Lenkou později založil vzdělávací centrum Pochopim.cz. Tomáš má nastarosti komunikaci se studenty/rodiči a marketing. Dále vede Videokroužek pro děti ze ZŠ a maturitní kurzy z matematiky a fyziky.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Tomáš Kodad

Lenka Schröpferová


matematika fyzika Angličtina informatika
Lenčinou specializací je angličtina, CAD systémy a grafické programy (PS, Corel, Inkscape…). Je spolumajitelkou centra Pochopim, kde má nastarosti grafiku a vedení lektorů. Zároveň studuje energetiku a management na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Lenka Schröpferová

Lektoři

Jan Veselý


matematika fyzika
Pokud máte problém s matematikou, tak Honza je ten správný člověk, kterého hledáte. Snad ke každé teoretické oblasti matematiky dokáže najít příklad ze života. Je členem týmu eForce Prague Formula, který se, jak už z názvu vyplývá, zabývá stavbou závodní elektrické formule. Honza studuje Fakultu elektrotechnickou na ČVUT.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Jan Veselý

Jiří Helus


matematika angličtina
Už od základní školy byla matematika Jirkovým oblíbeným předmětem a postupem času se rozhodl, že její krásu bude předávat dál. Tento sen ho nepustil a skrze Gymnázium v Plzni ho zavedl až na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. K matematice dále studuje deskriptivní geometrii a má zálibu v anglickém jazyce. Ve svém volném čase se věnuje především skautingu, karate, hraní na kytaru, podnikání, čtení a vzdělávání v různých oblastech svého života. Jeho snem je být svobodným člověkem a pomáhat druhým.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Jiří Helus

Šárka Burkytová


matematika Angličtina Čeština
Další lektorkou v našem týmu Pochopim je Šárka. Věnuje se především studentům základních škol, kterým předává svůj literární a cestovatelký přehled. Šárka je studentkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ve volném čase ráda čte, chodí do divadla a cestuje.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Šárka Burkytová


Z galerie doučování…

Improvizovaný model k pochodení Pythagorovy věty v prostopu. Ukazujeme všemožné stránky na internetu, kde je možné s zkontrolovat výpočet Zajimavý příklad